Önce HDP’den ardından MHP’den ihraç edilen meclis üyesi AKP’ye katıldı

Mardin’in Artuklu ilçesinde lokal seçimlerde HDP’den meclis üyesi seçilen Mehmet Carti, evvel HDP’den akabinde MHP’den ihraç edildi. Son olarak AKP’ye katılan Carti’nin rozetini Süleyman Soylu taktı.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde 31 Mart 2019’da düzenlenen mahallî seçimlerde HDP’den meclis üyesi seçilen lakin Eylül 2020’de HDP’den “ihraç edilen” Mehmet Carti, daha sonra katıldığı MHP’den de ihraç edildi. Carti, son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı merasimle AKP’ye katıldı.

Sabah gazetesinin haberine nazaran AKP’ye katılan Carti için Artuklu Belediyesi’nde küçük bir merasim düzenlendi. Merasimde Carti’nin rozetini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu taktı. Gazetenin haberinde Carti’nin HDP’den istifa ettiği ileri sürülürken MHP’den de ihraç edildiğine dair bir bilgi verilmedi.

Süleyman Soylu’nun tebrik ettiği Mehmet Carti, “HDP’nin Kürtler’i temsil etmediğini gördüm. Ben istifa ettikten sonra onlar parti ile ilişiğimin kesildiğine dair açıklama yaptılar. Ben o vakit çıkıp açıklama yapmadım. Benim meclis üyeliğimden istifa etmem için baskı yaptılar. İstifa etseydim yedekteki HDP’li yerime gelecekti. O gelmesin diye istifa etmedim” dedi.

Ne olmuştu?

HDP, Eylül 2020’de Carti’nın ihraç duyurusunu yapmıştı. Açıklamada Carti’nin seçildiği günden ihraç edildiği güne kadar meclis toplantılarına tertipli katılma konusunda eksik davrandığı, sorumluluğunu yerine getiremediği, kendisi ile görüşülmesine karşın tavrında ısrarcı olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, Artuklu’ya bağlı Ortaköy Mahallesi’nde yaşanan DEDAŞ protestoları ile birlikte Carti’nin halkın yanında durup tahlil endeksli bir duruş göstermediği belirtilerek, “Mehmet Carti, olayların başlangıcından itibaren yerelde kalmamış ve işlerini münasebet göstererek kent dışında olduğunu belirtmiştir. Tüm bunlara karşın Mehmet Carti, çözümsüzlüğü dayatan ve partimizi suçlayıcı sözler kullanmakta imtina etmemiştir. Mehmet Carti’nin partimizin unsur prensiplerini temel almayan ve halkımızın kendisine verdiği sorumluluğu yerine getirmeyen davranışlarından ötürü partimiz ile olan tüm ilişiği kesilmiştir” denilmişti.

MHP İl Başkanı Ferhan Bozkuş, da Şubat 2022’de toplumsal medya hesabından açıklamada bulunarak Carti’nin, “parti tüzüğü ve disiplinine ters davranışlarından” ötürü 10 Ağustos 2021’de ihraç edildiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir