Kızılay başkanına ‘maden suyu’ tepkisi: Sen hâlâ istifa etmedin mi yakışıklı?

Evleri yıkılan ve sokakta kalan depremzedelere dağıtması gereken çadırları, AHBAP Derneği’ne sattığı Cumhuriyet tarafından ortaya çıkartılan Kızılay’a ve başkanı Kerem Kınık‘a yönelik yansılar sürüyor.

Son olarak Kızılay’a dair bir skandal daha kamuoyunda gündem oldu.

Yüksek ölçüde arsenik tespit edildi

BirGün’den İsmail Arı‘nın haberine nazaran; Kızılay’ın maden suyunda insan sıhhatini etkileyecek formda yüksek ölçüde arsenik (ağır metaller) tespit edildiği ortaya çıktı.

Habere nazaran Kızılay, Afyon’daki fabrikasında ürettiği maden suyunu 2019’da Migros Market’e sattı. Migros, Kızılay’dan aldığı maden sularını 28 Mayıs 2019’da bir özel laboratuvarda tahlil ettirdi.

Analiz sonucunda ise maden suyundaki arsenik oranının hudut bedelinin iki katı olduğu belirtildi. Dokümanlarda maden suyu için arsenik hudut pahasının en fazla 10 mikrogramlitre olması gerektiği lakin Kızılay’ın maden suyunda 20 mikrogramlitre arsenik tespit edildiği belirtildi.

Laboratuvar, maden suyunun halk sıhhati için uygun olmadığını belirttiği tahlil sonuçlarını Migros’a gönderdi.

76 bin şişe iade edildi

Migros’un Muğla’daki deposundan 32 palet olarak tabir edilen yaklaşık 76 bin şişe maden suyunun Kızılay’a iade süreci başlatıldı. Migros, Kızılay’dan Muğla deposunda bulunan 2 tır maden suyunu iade alması istendi.

Migros’un kurum içi yazışmalarında “Depoda alan zahmeti yaşandığı, Kızılay’ın ‘bloke edilen’ maden sularını teslim alması’ gerektiği” söz edildi. Migros’un ülke genelindeki başka depolarından ne kadar maden suyunu iade ettiği ise bilinmiyor.

Şahan Gökbahar’dan sert tepki

Son olarak ünlü komedyen Şahan Gökbakar, yaşananlara Twitter’dan sert reaksiyon gösterdi.

Çadır skandalından bu yana Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ı istifaya çağıran Gökbakar, yaptığı son paylaşımda da Kınık’a sert reaksiyon gösterdi.

Gökbakar şu sözleri kullandı:

“Evde Kızılay maden suyu içerdik. Oğlum da isterdi, ona da içirirdim. BirGün gazetesinde çıkan haberle midemiz bulandı, hepsini attırdım. Afyon üretim tesisindeki pislik, küf, yosun! Rezalet. Yönetim K. Başkanı kim? Tabi ki ‘Yarışmayan Kerem’. Sen hala istifa etmedin mi güzel?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir