İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova’da 61 bin 673 binayı inceleyecek

30 Ekim İzmir sarsıntısının akabinde kenti afetlere karşı dirençli hale getirmek için mevcut yapı stokunun envanterini çıkarma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pilot bölge olarak belirlenen Bayraklı’nın akabinde bu defa Bornova için İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile protokol imzaladı.

Protokolün imza merasimine İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar ile oda yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Alim Murathan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdare ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç katıldı.

“ÖRNEK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

İmza merasiminde konuşan Lider Tunç Soyer, yeni etap çalışmanın başlamasının heyecan verici olduğunu söyledi. İMO ile yapılan işbirliğinin Türkiye’ye örnek olduğunu da tabir eden Lider Soyer, “Bir belediye ile TMMOB’a bağlı oda ortasında bu türlü bir organik bağın kurulması, bunun da tüm kente yayılarak olumlu tesir yaratması çok değerli. Biz de memnunuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

“SİZİN TECRÜBENİZDEN FAYDALANMAK ZORUNDAYIZ”

Bu çalışmanın toplumsal hassaslığının göstergesi olduğunu vurgulayan Soyer, “Beraber iş yapıyor olmak, kente yarar yaratıyor olmak bence kıymetli. Belediye olarak sizin tecrübenizden, bilginizden faydalanmak zorundayız. Bu, ortak bir taban oluşturulursa mümkün hale geliyor lakin bu da kolay yaratılamıyor. Bunu başarmış olmak her iki kurum için de çok değerli. Amaç İzmir. Bu projeyi bütün İzmir’e yaymamız lazım” diye konuştu.

“BİNA KİMLİK KARNELERİ OLUŞTURULDU”

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar da çalışmanın manasının çok büyük olduğunu belirtti. Soyer’in İMO’ya inanç duymasının değerli olduğunu söyleyen Aksiyon Ulutaş Ayatar, “Bayraklı’da binaların durumunu inceledik, önceliklendirdik. Bina kimlik karneleri oluşturuldu. Bütün bunlar hakikaten kıymetli sonuçlar doğuruyor. Bina kimlik karnesi vatandaşın ulaşabileceği bilgiler demek aslında. Çalışmanın bir de istihdam kısmı var. Sizin de çok önemsediğinizi biliyoruz. Genç mühendisleri bu projede istihdam ettiniz. Onların teşekkürlerini bir kere daha iletelim” diye konuştu.

130 KİŞİ BİR YIL BOYUNCA ÇALIŞACAK

Çalışmalar kapsamında Bornova’nın 45 mahallesinde 61 bin 673 yapı, sarsıntı riski açısından derecelendirilecek. Mevcut yapıların envanteri oluşturulacak ve sarsıntı tesirinde yapı güvenliğinin önceliklendirilmesi sağlanacak. Burada da bina karnesi oluşturulacak. Yeni mezun mühendislerin de yer alacağı projede yaklaşık 130 kişi vazife yapacak. Çalışmaların yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

33 BİN 100 BİNA İNCELENDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ortasında imzalanan protokol kapsamında, pilot bölge olarak belirlenen Bayraklı’da mevcut yapı stokunun envanteri oluşturuldu. İlçedeki yaklaşık 33 bin 100 bina, zelzele riski açısından değerlendirildi. Yapı envanteri çalışması kapsamında arşiv incelemesi, saha müşahedesi ve tahlil süreçlerinden oluşan bir formül kullanıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim zelzelesinin akabinde yol haritasını belirlemek için “İzmir Zelzelesi Ortak Akıl Buluşması” ve “Afet Bilim Kurulu Toplantısı” düzenlemiş, bu toplantılarda yapı envanteri çıkarılmasına yönelik karar alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir