İsrail’in 23. Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’nin dikkat çeken “Sayeret Matkal” geçmişi

İsrail hükümeti, ocak ayında vazife mühleti dolacak olan Aviv Kohavi’nin yerine Genelkurmay Başkanlığına Herzi Halevi’nin atanmasını onayladı.

İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Halevi’nin İsrail’in 23. Genelkurmay Başkanı olarak atanmasının onaylandığı belirtildi.

Kohavi’nin vazife mühletinin 16 Ocak 2023’te sona ereceğine işaret edilen açıklamada, Halevi’nin bu tarihten bir gün sonra 17 Ocak’ta resmen misyonuna başlayacağı tabir edildi.

“Yedioth Ahronot” gazetesinin haberine nazaran Halevi, 4 yıl vazifede kalan selefi Kohavi’den sonra İsrail Genelkurmay Başkanlığı misyonunu 3 yıl boyunca üstlenecek.

İsrail hükümeti isterse Halevi’nin misyon müddetini en fazla bir yıl uzatabilir.

Savunma Bakanı Benny Gantz, 4 Eylül 2022’de Halevi’nin yeni Genelkurmay Başkanı olarak atanmasına karar vermişti.

İSRAİL’İN 23. GENELKURMAY BAŞKANI HERZI HALEVI KİMDİR?

İsrail’de Genelkurmay Başkanlığı misyonunu üstlenecek Herzi Halevi, Haziran 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda öldürülen amcasının ismini taşıyor.

Amcasının öldürüldüğü yıl Kudüs’te dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Halevi, 1985 yılında İsrail ordusuna katıldı.

İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetler “Sayeret Matkal” ünitesinde de vazife yapan Halevi, 2014-2018 yıllarında askeri istihbarat başkanlığı yaptı.

Daha sonra İsrail Güney Ordusu Kumandanı olarak atanan Halevi, geçen yıl da Genelkurmay Lider Yardımcısı olmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir