Ev sahipleri 2 seçenek arasında: Satış ya da kısa süreli sözleşme

Kira fiyatlarına yüzde 25 artırım hududunda tarih uzatılmasıyla ilgili karar gündemde.

Konut fiyatlarındaki yükselişin akabinde kira hududu uygulamasının da piyasanın gerçekliğinden uzak kaldığını söyleyen Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, “Piyasadaki kurallar, yüzde 25 sonuna uymuyor. Mesken sahibi ve kiracı sorunu ile ilgili açılan davalarda İstanbul’da bir buçuk yıl, Ankara’da bir yıl sonraya gün veriliyor. Arabuluculuk sistemi de sorunu çözecek üzere durmuyor” dedi.

Sözcü’den Hülya K. Oruçoğlu’nun haberine nazaran, “Yüzde 25 hududunun uzatılması meselelerin büyümesine, kiracı ve mesken sahibi ortasındaki çatışmaların artmasına sebebiyet verebilir” sözlerini kullanan Taylan, “Aynı binada bir kiracı 15 bin TL verirken, diğer bir kiracı evvelce bu yana birebir dairede oturduğu için 3 bin TL kira ödüyor. Eski kiracıya yüzde 25 artırım yapılacak. Bu olacak şey mi? Alım gücü azaldı, o kira ile geçinmek zorunda kalanlar var. Bu düzenleme esasen uygulanmıyordu. Dalın kira hududundan çok daha esaslı, kalıcı tahlillere, süratli halde denetim edilmeye muhtaçlığı var” diye konuştu.

Taylan, düzenleme hazırlanırken dal temsilcilerinin görüşlerinin alınmadığını da kelamlarına ekledi.

‘BAZILARI KONUTLARINI SATMAYA BAŞLADI’

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği Lider Yardımcısı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Dr. Mustafa Koçak da kirada yüzde 25 sonunun uzatılmasının akabinde mesken sahiplerinin de farklı alternatifleri değerlendirmeye başladığını anlatarak, “Kira artışı hududunun akabinde mesken sahipleri genelde iki seçeneği tercih ediyor. Kimileri konutlarını satmaya başladı. Meskenleri boş olanlar da ya 6 aydan kısa periyodik kontratlar yapıyor ya da günlük ve haftalık üzere daha kısa periyodik kiralamalara yöneliyor. Yüzde 25 sonunun uzatılması kısa periyodik kiralamaları daha da artıracağını düşünüyorum” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir