Ebru’yu öldüren eşine ağırlaştırılmış müebbet hapis

Olay, geçen yıl ağustos ayında Osmangazi ilçesi Bahar Mahallesi 6. Sokak’ta meydana geldi. 2 çocuk annesi Ebru Gürcan, daima hengame ettikleri teziyle eşi Necati Gürcan hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı. Karara karşın Ebru Gürcan’ın çocuklarıyla birlikte yaşadığı meskene, çatıdan balkona atlayarak giren Gürcan, 16 yaşındaki kızlarının yanında eşiyle tartışmaya başladı. Arbedeye dönüşen olayda Necati Gürcan, mutfaktan aldığı bıçağı Ebru Gürcan’ın evvel kalbine, yere fikir de koluna ve kalçasına sapladı.

Ağır yaralanan Ebru Gürcan, kaldırıldığı hastanede ömrünü yitirdi. Cinayet sonrası yakalanan Necati Gürcan ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bursa 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Eşe karşı taammüden öldürmek’ kabahatinden hakkında, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açılan Necati Gürcan’ın yargılanmasına devam edildi. Gürcan, duruşmaya tutuklu bulunduğu Bursa E Tipi Cezaevi’nden getirilirken, taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili de mahkeme salonunda hazır bulundu. Sanık Necati Gürcan, “Ben öldürme kastıyla hareket etmedim. Yalnızca kapıyı açsın diye canını acıtmak istedim. O kapının öbür tarafındaydı. Ben bunları isteyerek yapmadım. Kapıyı tam açsın diye bıçak salladım. Kapı tam açıldığında, bıçak ona değdi. Kalbine girmiş. Olay kazayla oldu. Benim psikiyatrik tedavi görmemi istediler. Ben ise kabul etmedim” diye savunma yaptı.

‘PİŞMANIM’ DEDİ

Cumhuriyet savcısı, bir evvelki duruşmada verdiği mütalaasında sanığın, ‘Eşe karşı taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum edilmesi talebini tekrarladı. Ebru Gürcan’ın yakınlarının avukatı, sanığın ‘tasarlayarak öldürme’ cürmünden cezalandırılmasını ve cezaya indirim uygulanmamasını talep etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili de sanığın en üst hadden cezalandırılmasını istedi. Son savunmasını yapan sanık Necati Gürcan, pişman olduğunu söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı ‘eşe karşı taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum ederek, tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir