ABD Büyükelçiliği bayrağı astı… Soylu’ya yanıt var

ABD Büyükelçiliği Ankara’da yeni yapılan büyükelçilik binasına LGBT bayrağı astı. Bu durum seçim devri boyunca ABD’nin Türkiye’yi “LGBT’lileştireceğini” ve “cinsiyetsizleştirileceğini” savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu getirdi.

Soylu seçim periyodu boyunca Millet İttifakı’nın ABD ile işbirliği içerisinde LGBT propagandası yaptığını savunmuştu. Konuşmalarında Soylu şu sözleri kullanmıştı:

“Tayyip Erdoğan gitsin de kim gelsin? Benim ülkemde erkekle erkeğin, bayanla bayanın evlenmesini istemiyorum arkadaş. Ben istemiyorum. Billboardlara asıp da biz cinsel yönelimin bütün tercihlerini yerine getireceğiz demek var ya, erkekle erkeğin bayanla bayanın, daha öte giderek midenizi bulandırmak istemem. Hani LGBT+Q diyorlar ya onun içerisinde hayvanla insanın evlenmesi de var. Yani bunlar büsbütün Amerika’nın ve Avrupa’nın güdümüne girmişler. Zira son cümlem şudur: Avrupa ve Amerika tek tip insan istiyor. Televizyonlardan beslediği tek tip bir dine tabi oldukları, üniversal hukuk diyorlar ya, kozmik tek bir dine tabi oldukları, cinsiyetsiz oldukları, hiç kimsenin aile yapısı içerisinde olmadığı tek tip insan modeli istiyor. Biz bu modele evet diyemeyiz. Bu kadar kolay.”

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ BAYRAĞI ASTI

ABD Büyükelçiliğinden ise Soylu’nun bu kelamlarına cevap üzere bir atak geldi. Büyükelçilik binasına Onur Ayı nedeniyle LGBT bayrağı asıldı.

Bu bayrağın fotoğrafı da toplumsal medyadan paylaşılarak şu sözler eklendi:

“1 Haziran, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya genelinde -bugün de devam eden- eşit hak arayışının o hoş çeşitlilik yelpazesinin ve uzun ve çalkantılı tarihinin hatırlandığı #OnurAyının başlangıcıdır. Amerika Birleşik Devletleri, şiddetli bir global vazife olarak insan haklarını ve temel özgürllükleri herkes için geliştirme taahhüdünün merkezinde yer almayı sürdüren #LGBTQI+ bireylere karşı şiddete, kriminalizasyona, ayrımcılığa ve damgalamaya son verilmesini savunmaya devam etmektedir.”

İşte o paylaşım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir